. .
۱۳۹۶ جمعه ۲ تير
  Skip Navigation Linksصفحه اصلی -> عناوین اخبار -> مشروح اخبار
. .
[  آرشیو اخبار مركز آموزش عالي علمي كاربردي   ] [  آرشیو کل اخبار  ]

رییس موسسه آموزش عالی علمی – کاربردی جهاددانشگاهی مرکز کاشمر:
تنها مؤسسه غیرانتفاعی کشاورزی در شرق کشور هستیم
 

رویداد مركز آموزش عالي علمي كاربردي
۱۳۹۵/۵/۱۷
8:37:17
کد خبر 2977

رییس موسسه آموزش عالی علمی – کاربردی جهاددانشگاهی مرکز کاشمر از این مؤسسه به‌عنوان تنها مؤسسه غیر انتفاعی شرق کشور که در زمینه کشاورزی فعالیت دارد، نام برد.


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، مهندس صادق باغبان گفت: اکنون 900 دانشجو در 47 رشته کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد در دو مؤسسه غیر انتفاعی آموزش عالی و مرکز علمی- کاربردی مشغول به تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه ارتقاء کیفیت آموزش یکی از برنامه‌ها و اهداف اصلی جهاددانشگاهی در طی سال‌های گذشته است، به فعالیت 25 ساله مؤسسه جهاددانشگاهی کاشمر اشاره کرد و افزود: با تلاش‌های انجام شده، مؤسسه جهاد دانشگاهی کاشمر توانسته در بین مؤسسات و دانشگاه‌های غیر انتفاعی سطح کشور رتبه سطح دو را به خود اختصاص دهد.

وی با اشاره به اینکه وزارت علوم همه‌ساله دانشگاه‌های غیر انتفاعی کشور را در 5 سطح رتبه‌بندی می‌کند، بیان کرد: بحمدالله، مؤسسه جهاددانشگاهی کاشمر با اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته از سوی تمامی همکاران در سطح 2 قرار گرفته است.

وی با اعلام اینکه امیدواریم در سال آینده به سطح 1 ارتقاء پیدا کنیم، پذیرفته شدن تعداد زیادی از دانش‌آموختگان مؤسسه جهاددانشگاهی کاشمر در دانشگاه‌های دولتی را از دیگر توفیقات این مؤسسه به لحاظ کیفی دانست و عنوان کرد: رتبه‌های تک‌رقمی کنکور کارشناسی ارشد گروه کشاورزی، از بین فارغ‌التحصیلان مؤسسه آموزش عالی کاشمر بوده است.

باغبان با بیان اینکه از نظر پذیرفته شدن دانش‌آموختگان در مقطع کارشناسی ارشد در خراسان رضوی با 34 درصد بعد از دانشگاه‌های فردوسی، سجاد و خیام در رتبه چهارم قرار داریم، بیان کرد: همواره به ارتقاء کیفیت آموزش توجه داشته‌ایم؛ به‌ویژه در جذب اساتید سعی شده برجسته‌های علمی و اخلاقی جذب این مؤسسه شوند.

وی با اشاره به اینکه تمام تلاش ما در تهیه و جذب امکانات آموزشی و کمک‌آموزشی بسیار مناسب و پیشرفته بوده است، به تجهیز شدن کارگاه‌ها و وجود آزمایشگاه‌های بسیار مجهز در مؤسسه کاشمر اشاره کرد و گفت: اکنون جهاددانشگاهی کاشمر بیش از 7 هکتار فضای فیزیکی شامل فضاهای آموزشی، رفاهی، کارگاهی و مزرعه تحقیقاتی و گلخانه‌های آموزشی دارد.

رییس موسسه آموزش عالی علمی – کاربردی جهاددانشگاهی مرکز کاشمر با بیان اینکه اکنون چهار رشته کارشناسی ارشد با 90 دانشجو در این واحد دانشگاهی دایر است، عنوان کرد: همواره سعی شده در جهت اخذ رشته‌های جدید، به‌خصوص در مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد توازنی مدنظر باشد.

وی با اعلام اینکه کشور در همه سطوح مختلف نیازمند نیروی متخصص است، تصریح کرد: در رشته علمی- کاربردی بیشتر به سمت رشته‌های کاردانی و در مؤسسه آموزش عالی به سمت رشته‌های کارشناسی ارشد حرکت کرده‌ایم.

باغبان با اشاره به اینکه سعی شده پایان‌نامه‌های دانشجویان گروه کشاورزی در جهت رفع مشکلات کشاورزی شهرستان باشد، به طوری که در این زمینه تا کنون 22 پایان‌نامه کار شده است، افزود: با تحققیات و پژوهش‌های انجام شده توسط دانشجویان این مؤسسه، برای اولین‌بار در دنیا دو آفت جدید "کنه" معرفی شدند.

وی با بیان اینکه حاصل پژوهش‌های انجام شده توسط اعضای هیئت علمی و دانشجویان ارائه70 مقاله در سمینارها و کنفرانس‌ها بوده که از این تعداد 10 مقاله ISI و 15 مقاله پژوهشی و باقی به صورت ارائه پوستر در سمینارها بوده است.

رییس موسسه آموزش عالی علمی – کاربردی جهاددانشگاهی مرکز کاشمر با اعلام اینکه تا کنون سه هزار و 800 نفر در مقاطع مختلف از مؤسسه جهاد دانشگاهی کاشمر فارغ‌التحصیل شده‌اند، بیان کرد: با توجه به چشم‌انداز 1404 باید به دانشگاه غیر انتفاعی برتر در زمینه کشاورزی در شرق کشور تبدیل شویم.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم با فراهم شدن زمینه‌های لازم به این افق دست پیدا کنیم، گفت: مؤسسه جهاد دانشگاهی کاشمر تنها مؤسسه غیر انتفاعی در شرق کشور است که در زمینه کشاورزی فعالیت دارد.

باغبان با بیان اینکه تا کنون تعداد بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی جهاددانشگاهی کاشمر توانسته‌اند برای خود شغل ایجاد کنند، تصریح کرد: اغلب مسئولان، کلینیک‌های گیاه‌پزشکی، سم‌فروشی و خدمات گیاه‌پزشکی در منطقه کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن از فارغ‌التحصیلان جهاددانشگاهی هستند.


وی با اعلام اینکه این مرکز توانسته در توسعه علمی نقش به‌سزایی داشته باشد، گفت: تمامی این توفقیات بدین جهت است که در جهاد انشگاهی ارزش‌های محوری داریم و همواره به این ارزش‌ها تاکید کردیم.

رییس موسسه آموزش عالی علمی – کاربردی جهاددانشگاهی مرکز کاشمر با بیان اینکه تعهد و تخصص، تلاش خستگی‌ناپذیر و جهادگرانه، جوان‌گرایی، صداقت در رفتار سازمانی، اعتماد متقابل و ایثار و از خودگذشتگی از مهمترین ارزش‌های محوری در جهاددانشگاهی است، اظهار کرد: جهاددانشگاهی کاشمر در بین دانشگاه‌های منطقه به‌عنوان یک دانشگاه مطرح و قابل قبول مطرح شده است.

وی با اشاره به کاهش متقاضیان ورود به دانشگاه در کل کشور و بی‌تأثیر نبودن این کاهش در مؤسسه جهاد دانشگاهی کاشمر، افزود: هرچند ما هم با کاهش دانشجو مواجه هستیم اما کاهشی که در این واحد دانشگاهی اتفاق افتاده، شیب کندتری نسبت به سایر دانشگاه‌ها داشته است.

باغبان با اشاره به اینکه در طی 5 سال 500 دانشجو کاهش داشته‌ایم، عنوان کرد: به دنبال این هستیم که با رفتن به سمت فعالیت‌های دیگر از جمله آموزش‌های تخصصی، نیاز جامعه را تا حدودی برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه در این راستا از سال گذشته مجوز مرکز آموزش کوتاه‌مدت و تخصصی جهاد دانشگاهی کاشمر و خلیل‌آباد گرفته شده است، اظهار کرد: بیشتر هدف ما این است که اقشار مختلف در سنین متفاوت به‌خصوص فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از دوره‌های آموزشی مورد نیاز بهره ببرند.

باغبان با اعلام اینکه برای 32 دوره آموزشی مجوز گرفته‌ایم که تا کنون 6 دوره آن برگزار شده است، گفت: با توجه به امکانات موجود آمادگی داریم آموزش‌های مختلف و تخصصی به‌خصوص برای کارکنان دولت ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه در کل کشور، دو دانشگاه علم و فرهنگ تهران و هفت مؤسسه آموزش عالی غیر انتفاعی زیر نظر جهاد دانشگاهی هستند، افزود: در وزارت علوم مؤسسات غیر انتفاعی جهاد از وضعیت خوبی برخوردار هستند؛ به طوری که از نظر آموزش به جهاد دانشگاهی اعتماد خاصی دارد و این مایه افتخار است.

رییس موسسه آموزش عالی علمی – کاربردی جهاددانشگاهی مرکز کاشمر با اشاره به اینکه متاسفانه اغلب دانشگاه‌ها به دنبال رشته‌هایی هستند که ضمن سودآوری بالا فقط به گچ و تخته نیاز داشته و دردسر دیگری به جهت تأمین امکانات نداشته باشد،گفت: این نوع نگاه به آموزش خوب نیست و در جهاد دانشگاهی به‌خاطر رسالتی که برای خود واجب می‌دانیم، به دنبال رشته‌های کشاورزی که پر هزینه اما ثمربخش و مفید هستند، رفته‌ایم.

وی با بیان اینکه نیاز جامعه ما به‌خصوص کاشمر، رفتن به سمت رشته‌های کشاورزی است، عنوان کرد: با توجه به اینکه یکی از پتانسیل‌های اصلی منطقه کشاورزی است با آوردن این رشته‌ها تا حدودی توانسته‌ایم نیاز را برآورده کنیم.

باغبان تصریح کرد: شاید دانشجویان رغبتی برای رفتن به سمت رشته‌های کشاورزی نداشته باشند اما معتقدیم برای انتقال دانش فنی کشاورزی باید این کار ادامه یابد.

وی با اشاره به اینکه در برخی از بخش‌ها به خصوص فرهنگی و رفاهی به دانشجویان یارانه می‌دهیم، افزود: متاسفانه جهاد دانشگاهی از هیج بودجه فرهنگی مصوب ردیف بودجه دولتی بهره‌مند نیست ولی با تمام این کمبودها اهتمام ویژه‌ای در این زمینه دارد.

باغبان با اعلام اینکه علی‌رغم کاهش دادن هزینه‌ها اما تراز منفی مالی نداریم، تصریح کرد: در جهاد دانشگاهی برنامه پنج‌ساله و بلندمدت 10 ساله داریم که در طی برنامه پنج‌ساله با ارائه برنامه بودجه باید بر اساس آن حرکت کنیم.

رییس موسسه آموزش عالی علمی – کاربردی جهاددانشگاهی مرکز کاشمر با بیان اینکه اضافه کردن رشته‌های کارشناسی ارشد از اهداف سال تحصیلی جدید است، عنوان کرد: در طی دو ماه گذشته، مجوز قطعی رشته ارشد مهندسی فناوری مواد غذایی صادر و از مهرماه دانشجو خواهیم گرفت.

وی یادآور شد؛ راه‌اندازی و تقویت دوره‌های کوتاه‌مدت و خرید تجهیزات مورد نیاز برای رشته‌های کشاورزی از دیگر اهدافی بوده که در حال انجام است.

باغبان با اعلام اینکه رشته مدیریت جهانگردی با توجه به نیاز منطقه خراسان و به‌خصوص کاشمر و فوق‌لیسانس مدیریت آموزشی را تقاضا کرده‌ایم، گفت: امیدواریم بتوانیم برای سال آینده این دو رشته را اخذ مجوز کنیم.

ویدر مورد وضعیت کلینیک سلامت در کاشمر افزود: با توجه به وضعیت کشور فعلاً زمینه برای ورود به طب سنتی فراهم نیست. هرچند در کاشمر دفتر تحقیق و توسعه گیاهان دارویی را راه‌اندازی کرده‌ایم که دبیرخانه آن در جهاددانشگاهی است.

وی در خصوص پژوهشکده انگور گفت: با توجه به اینکه یکی از نقاط مهم تولید انگور کشور در خلیل‌آباد است، جای پژوهشکده انگور در این منطقه بسیار خالی است. البته برای راه‌اندازی آن، وزارت علوم امکاناتی را خواسته که هنوز فراهم نشده است.

باغبان مهمترین مشکل موجود را کاهش دانشجو دانست و گفت: تلاش ما بر این است که این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه به جهت سطح درآمد پایین مردم منطقه نمی‌توانیم شهریه را خیلی افزایش دهیم و از سویی با بالا رفتن هزینه‌های مؤسسه جبران آن‌ها مشکل است، افزود: اغلب دانشجویان توان مالی پایین دارند و در پرداخت شهریه با مشکل مواجه هستند.

 
اولین صفحهقبلی1867 ÇÒ 2019بعدیآخرین صفحه
For More Information or Technical Support  Mail To webmaster@jdm.ac.ir
Copyright © 2017 JDM All Rights Reserved.