. .
۱۳۹۶ سه شنبه ۶ تير
  Skip Navigation Linksصفحه اصلی -> عناوین اخبار -> مشروح اخبار
. .
[  آرشیو اخبار عمومی   ] [  آرشیو کل اخبار  ]

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد مطرح کرد
سوء استفاده از سلول‌های بنیادی در مراکز درمانی جعلی
 

رویداد عمومی
۱۳۹۵/۱۰/۷
7:57:48
کد خبر 3040

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد گفت: افزایش آگاهی‌های عمومی از طریق رسانه‌ها، تنها راه جلوگیری از سوء‌استفاده از سلول‌های بنیادی در مراکز درمانی جعلی است.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر احمدرضا بهرامی روز گذشته 6 دی ماه در نشست خبری "سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی" که درجهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، عنوان کرد: بسیاری از مراکز جعلی تحت عنوان مراکز درمانی با سلول‌های ‌بنیادی همچون قارچ در کشور رشد کرده‌اند؛ درحالی‌که در اکثر موارد اصلا از سلول‌های بنیادی در آن‌ها استفاده نمی‌شود و مراکز درمانی اصلی بسیار کم‌تر از این تعداد هستند. این باعث خدشه‌دار شدن اعتماد مردم به این روش نوین درمانی است.

وی با تاکید براینکه موسسات معدودی می‌توانند ادعا کنند که می‌توانند سلول‌درمانی انجام دهند، اظهار کرد: دستیابی و استفاده از فناوری سلول‌های بنیادی کاری دشوار و تخصصی است؛ اما با این وجود مراکز متعددی بدون تخصص تحت عنوان مراکز درمانی سلول‌های ‌بنیادی در کشور رشد یافته‌اند؛ درحالی‌که در اکثر موارد اصلا از سلول‌های بنیادی در آن‌ها استفاده نمی‌شود.

دبیر سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی با اعلام اینکه این موسسات، مجوز فعالیت ندارند و غیرمجاز فعالیت می‌کنند، ادامه داد: بسیاری از این مراکز در صنف‌های مختلف مانند آرایشگاه‌ها فعالیت دارند و از محصولات بیولوژیکی استفاده می‌شود که هیچ ارتباطی با سلول‌های بنیادی ندارد. مردم می‌توانند با مراجعه به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی هر شهر این مراکز را شناسایی کنند. ولی رسالتی که به عهده رسانه‌ها و دانشگاه‌ها است این است که با افزایش آگاهی‌های عمومی علاوه‌بر جلوگیری از این سوءاستفاده، مردم را با این روش نوین درمانی و فناوری بومی قابل افتخار برای کشور آشنا کنند.

بهرامی افزود: طی دهه گذشته در جامعه مفاهیم سلول‌های بنیادی شیوع یافته، اما به صورت سطحی و تصویر مخدوشی از سلول‌های بنیادی در ذهن مردم ساخته شده است ولی رسانه‌ها می‌توانند این تصویر را اصلاح کنند تا به سلول‌های بنیادی به عنوان یک پدیده شگرف نگاه شود.

وی، کشف ماده انتقال دهنده وراثت، مهندسی ژنتیک و فناوری کشت سلول‌های بنیادی را جهش‌های مهم در عرصه پزشکی دانست و افزود: کشت سلول‌های بنیادی یکی از جنبه‌های پر افتخار ایران است؛ ولی دستکاری‌های مولکولی در این سلول‌ها و استفاده از آن به عنوان یک فناوری در عرصه اقتصادی، صنعتی و پزشکی یک اقدام مهم محسوب می‌شود که ما هنوز از این ظرفیت استفاده نکرده‌ایم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه اکنون دوران ژن درمانی مبنی بر سلول‌های بنیادی آغاز شده، تصریح کرد: یکی از اهداف ما در سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، بررسی ورود ایران به دوران ژن‌ درمانی مبنی بر سلول‌های بنیادی است.

از سرمایه‌گذاری اقتصادی در عرصه سلول‌های بنیادی گله‌مندیم

بهرامی با اعلام اینکه از سرمایه‌گذاری اقتصادی در عرصه سلول‌های بنیادی گله‌مند هستیم، عنوان کرد: ایران در دو دوره کشت سلول‌های بنیادی و ساخت سلول‌های بنیادی از سلول‌های عادی بدن، موفق بوده و اما برای ورود به کمپ سلول‌های بنیادی به لحاظ مولکولی در کشور با چالش روبه‌رو است؛ زیرا با وجود آنکه در عرصه منابع انسانی و تخصصی لازم زمینه مناسبی فراهم است، اما نهاد حمایتی از پژوهش‌‌ در این زمینه وجود ندارد.

وی افزود: حمایت‌های سیستماتیک و راهبردی از عرصه ظرفیت‌های مولکولی سلول‌های بنیادی نیازمند سرمایه‌گذاری و سیستم راهبردی دقیقی است که ما در این زمینه ضعف داریم.

دبیر سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی گفت: طی سال‌های اخیر سلول‌های بنیادی به عنوان یک واحد اصیل درمانی شناخته شد و اکنون در جهان بر روی رفتار سلول‌های بنیادی آزمایش می‌شود تا در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان، بیماری‌های خودایمنی، استفاده شود که این عرصه نیازمند سرمایه‌گذاری عظیم است.

با بیان اینکه سلول‌های بنیادی یکی از چهار عرصه پیشگام علم در جهان محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: در حال‌حاضر استفاده درمانی از سلول‌های بنیادی در سطح کشور و از جمله مشهد راه یافته است.

بهرامی، خراسان رضوی را یکی از استان‌های پیشگام در مدیریت ارشد و دانشگاهی سلول‌های بنیادی در کشور دانست و عنوان کرد: در زمینه کارآزمایی بالینی در ایران و مشهد مشکلی وجود ندارد؛ اما متاسفانه مشهد در کسب منابع مالی و اعتباری ملی از پژوهش‌های سلول‌های بنیادی موفق نبوده‌ اما از لحاظ زیرساخت‌های نهادسازی و یافته‌های علمی در زمینه سلول‌های مولکولی وضعیت مطلوبی دارد.

وی با اشاره به اینکه این کنگره با حمایت ستاد توسعه سلول‌های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری کشور است، اعلام کرد: شورای استانی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی زیرنظر کارگروه پژوهش و فناوری استانداری خراسان رضوی و با حمایت این ستاد تشکیل شده است. این ستاد با محوریت دانشگاه علوم پزشکی و فردوسی مشهد و جهاددانشگاهی استان و به ریاست استاندار خراسان رضوی به منظور ساماندهی تحقیقات و کاربرد بالینی این تشکیل شده است و در نوبه خود این سطح از هماهنگی بین بخشی در سطح کشور بی نظیر است.

دکتر حمیدرضا بیدخوری، معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست، تاکید کرد: سلول‌های بنیادی از فناوری استراتژیکی در جهان و ایران محسوب می‌شود و در کشور ما نیز سرمایه‌ی عظیمی در حوزه نیروی انسانی متخصص در رشته‌های پایه و بالینی در این زمینه وجود دارد. ولی این یک رقابت سالم فناورانه در سطح بین‌المللی نیست و کانون‌های قدرت زیادی عمدتا با هدایت رژیم صهیونیستی در تلاشند ارتباطات بین‌المللی دانشمندان ایرانی را محدود کنند و مانع از پیشرفت‌‌های فناورانه در این حوزه در کشور ما شوند.

وی اضافه کرد: وضعیت فعلی کشور نشاندهنده این است که خوشبختانه در هیچ کدام توفیقی نداشته‌اند. کنگره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی هر دو موضوع را هدف گرفته است و تلاش دارد ضمن گردهم آوردن دانشمندان مسلمان ضمینه ارتباط آنان را با سایر دانشمندان تراز اول جهان فراهم آورد.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به اخلاق در پژوهش‌های پزشکی به عنوان یکی از محورهای سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، اظهار کرد: اخلاق در پژوهش‌های پزشکی موضوعی بسیار مهم محسوب می‌شود، بنابراین سه کارگاه تخصصی با هماهنگی کمیته اخلاق در پژوهش‌های پزشکی جهاددانشگاهی کشور در این زمینه طی این کنگره برگزار خواهد شد.

بیدخوری افزود: این برنامه با هماهنگی با کمیته کشوری اخلاق در پژوهش‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت برگزار خواهد شد.

وی یادآور شد: در سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی برای گروه‌های مختلف پزشکی امتیاز آموزش مداوم درنظر گرفته شده است.

 
اولین صفحهقبلی1930 ÇÒ 2020بعدیآخرین صفحه
For More Information or Technical Support  Mail To webmaster@jdm.ac.ir
Copyright © 2017 JDM All Rights Reserved.