مدیر گروه پژوهشی افزودنی‌های غذایی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی مطرح کرد؛

نوآوری در تولید افزودنی‌های غذایی از گیاهان دارویی با رویکرد ارتقاء اقتصاد دانش‌بنیان

۰۲ آبان ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۸ کد : ۴۹۶۵۷ پژوهش و فناوری
مدیر گروه پژوهشی افزودنی های غذایی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی گفت: بر اساس نقشه جامع علمی کشور، از جمله اهداف کلان نظام علم و فناوری، دستیابی به توسعه علوم و فناوری‌های نوین و نافع متناسب با اولویت‌ها، نیازها و مزیت‌های نسبی کشور و به‌کارگیری آن‌ها در صنعت می‌باشد.
نوآوری در تولید افزودنی‌های غذایی از گیاهان دارویی با رویکرد ارتقاء اقتصاد دانش‌بنیان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر شادی بلوریان با بیان این مطلب افزود: به منظور تحقق این اهداف، جهت‌دهی پژوهش، فناوری و نوآوری به سمت حل مشکلات و رفع نیازهای واقعی کشور از جمله راهبردهای کلان نقشه جامع علمی در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر زیان‌های ناشی از مصرف افزودنی‌های مصنوعی کاملا شناخته شده و نقش آنها در بروز انواع سرطان‌ها و بیماری‌های مختلف به اثبات رسیده است. لذا یافتن افزودنی‌های طبیعی و جایگزینی آنها با ترکیبات سنتزی از اولویت‌های تحقیقاتی در حوزه صنایع غذایی می‌باشد.

وی تصریح کرد: کشور ما غنی‌ترین منابع گیاهی را از نظر مقدار و تنوع در سطح جهان دارا می‌باشد که خود پتانسیل بسیار مناسبی جهت تولید افزودنی‌های طبیعی غذایی به شمار می‌رود. مطابق بررسی‌های انجام شده موضوع مواد اولیه به عنوان اولویت نخست مشکلات صنعت غذا شناسایی شده است.

مدیر گروه پژوهشی افزودنی های غذایی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی ادامه داد: ترکیبات رنگ‌دهنده‌، طعم دهنده، آنتی اکسیدان و … از مهم‌ترین مواد اولیه مورد استفاده در صنایع غذایی  است که در صنایع مختلف غذایی از جمله صنعت نوشیدنی، اسنک، لبنیات، صنایع پخت و غیره کاربرد دارند.

دکتر بلوریان افزود: با توجه به تعدد مراکز تولیدی و زیرمجموعه آنها، بالابودن قیمت نمونه های وارداتی و به موازات آن خروج ارز فراوان از این طریق، همچنین محدودیت‌های اعمال شده از سوی اداره استاندارد و نظارت بر موادغذایی بر تولید فراورده های غذایی سالم و فراسودمند، دستیابی به دانش فنی تولید افزودنی های طبیعی در کشور امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر می‌باشد.

وی به  برگزاری ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران در روز سه شنبه 10 آبان که توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تهران برگزار می گردد اشاره و تصریح کرد: در این جشنواره از سوی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی پنل نوآوری در تولید افزودنی‌های غذایی از گیاهان دارویی با رویکرد ارتقاء اقتصاد دانش‌بنیان ارائه می‌شود.  

وی خاطرنشان کرد: موضوع پنل پیشنهادی می‌تواند ضمن بررسی فناوری ها و نوآوری های مربوط به تولید افزودنی های طبیعی ، راهکارهای موثری را از سوی متخصصین مختلف این حوزه به صنعت، تولیدکنندگان و علاقه مندان ارائه نماید.


نظر شما :